Lord David Willetts
Lord David Willetts
President
Resolution Foundation

The Rt Hon Lord David Willetts served as Conservative MP for Havant from 1992 to 2015, and as Minister of State for Universities and Science from May 2010 to July 2014. He was appointed a life peer in 2015. Lord Willetts is a visiting Professor at King’s College London, Governor of the Ditchley Foundation, Chair of the British Science Association and a member of the Council of the Institute for Fiscal Studies. He was appointed executive chair of the thinktank in June 2015, and his most recent book, A University Education, was published in November 2017.




Email: dw@test.com
My Sessions
How did we get here? A conversation with Lord Willetts and Bill Rammell
-
In conversation Salisbury - basement 2 'IC'